DÖVME HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

KALICI MAKYAJ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Dövme esnasında steril olması nasıl sağlanır?

Dövme yaptırmak güzel olmasının yanında sağlık açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dövme yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerin en başında stüdyonun temiz ve hijyenik bir ortam olması gelir. Eğer dövme yaptırmak istediğiniz stüdyo steril değil ve bu konulara önem vermiyorsa bu sizin için estetikten çok eziyete döner. Bütün bunların yaşanmaması için baştan önlem almanız gerekir.

İzler dövme ile kapatılabilir mi?

Vücudunuzda yara, yanık ya da herhangi bir operasyon izleri görsel ve estetik açıdan kişileri rahatsız eder. Kişilerin kendine olan öz güvenini kaybetmesine yol açabilir. Bu tarz izleri dövme ile kolayca kapattırabilirsiniz. Yalnız dövme yaptıracağınız stüdyodan hijyen açısından çok emin olmalısınız. En nihayetinde bir yara üzerine yaptıracağınızdan dolayı steril malzemeler kullanılması çok önemlidir. Bir de yaranızın bulunduğu bölge düz bir bölge olmalıdır. Eğer yara yada ameliyat izi bombeli bir şekilde duruyorsa bu deriye dövme yapılması çok doğru değildir

Dövme yapılma esnasında çok canım yanar mı?

Acı daha çok göreceli bir kavramdır. Kimileri dövme yaptırırken hiç acı duymadıklarını, kimileri de çok acıdığını söyleyebiliyor. Sonuç olarak iğne ile yapıldığı için ufak ya da büyük bir acı hissi yaşanmaktadır. Canınızın acıması biraz da dövme yapan dövmeci nin elinin hafifliğine de bağlı olabilir. Kişi eğer konusunda uzman ise dövmenizin boyutuna bağlı olarak en kısa zaman da en az acı ile sonuca ulaşmasını sağlayacaktır.

Dövme yaptırırken yaş önemli midir?

Küçük yaşlarda dövme yaptırmak ileride ki hayatı için istenmeyen durumlar yaratabilir. Özellikle 18 yaşından küçük olanlar sakıncalıdır. Ergenlik çağında olan gençlerin hem vücut yapıları hemde yaşının verdiği farklı fikirler olmasından dolayı çok fazla önerilmez. Tam gelişim çağında yapılan dövmeler de ileri zamanlarda deformasyonlar olabilir. Derinin genişlemesi dövmeyi de bozucaktır. Eğer küçük yaşlarda dövme yaptırmayı istiyorsanız ya anne ve baba eşliğinde yada onayladıklarına dair bir izn kağıdı olmalıdır.

Dövmede hangi boyalar kullanılıyor?

Dövme sırasında kullanılan boyanın temel maddesi istir. Ayrıca içerisine ek olarak çivit, kavrularak toz haline getirilen kemik tozu, bitkilerin özleri, antimuan tozu, safran ve kına eklenir. Bu malzemelerden dolayı dövme yapıldıktan sonra uygulama yapılan bölgede geçici kızarıklıklar oluşabilir.

Kilo almak dövmenin görüntüsünü bozar mı?

Dövme esnasında kilonuz normal sınırlarda iken dövme yaptırdıktan sonra aşırı bir kilo almanız dövmenizin şeklinde bir deformasyona sebep olabilir. Dövme derinize işlendiği için o da artık sizin deriniz haline gelir. Nasıl ki birden kilo alıp vermek derinizde sarkmalara sebep oluyorsa dövmenizide aynı şekilde etkileyecektir. Genişleme ile birlikte dövmeniz gerilecek sonrasında ise kiloyu vermenizle birlikte derinizle birlikte sarkacaktır. Çünkü oda artık vücudunuzun bir parçası.

Ten Renginin farklı olması dövmeye etkisi olurmu ?

Dövme insanlar arasında farklı farklı görüntülere sahip olabilir. Aynı dövme beyaz tenli insanda daha canlı renklere sahipmiş gibi görünebilir. Bunun da sebebi açık renkli boyalar hariç, koyu renkler beyazın üzerinde daha canlı ve belirgin durur. Aynı dövme daha esmer bir kişiye uygulandığında ise aynı canlılıkta durmayabilir. Sebebi ise açık tende koyu renklerin daha dikkat çekici olmasından dolayıdır.

Dövme de enfeksiyon belirtisi görüldüğünde yapılması gerekenler ?

Dövmeniz yapıldıktan uzun zaman sonrasında üzerindeki sıcaklık hala devam ediyorsa ve ağrı yapıyorsa enfeksiyon kapmış olabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmanız durumunda dövmenicinizin önerceği anti bakteriyel krem ya da sprey lerden kullanabilirsiniz. Eğer durum ciddi boyutlarda ise bir doktora görünmenizde yarar vardır.

Kilo almak dövmenin görüntüsünü bozar mı?

Dövme esnasında kilonuz normal sınırlarda iken dövme yaptırdıktan sonra aşırı bir kilo almanız dövmenizin şeklinde bir deformasyona sebep olabilir. Dövme derinize işlendiği için o da artık sizin deriniz haline gelir. Nasıl ki birden kilo alıp vermek derinizde sarkmalara sebep oluyorsa dövmenizide aynı şekilde etkileyecektir. Genişleme ile birlikte dövmeniz gerilecek sonrasında ise kiloyu vermenizle birlikte derinizle birlikte sarkacaktır. Çünkü oda artık vücudunuzun bir parçası.

 

Dövme Sonrasında hemen duş almada herhangi bir sakınca var mı?

Dövmenizi yaptırdığınız ilk hafta içerisinde su ile temas etmesi çok fazla önerilmemektedir. Çünkü iğne ile yapıldığından dövme yapılan bölge biraz daha hassas olur. Fakat duş almanız gereken durumlarda ise dövme yaptırdığınız stüdyonun size vereceği losyon ve kremlerden kullanabilirsiniz. Bu da dövmenizi duş sonrasında yumuşatmasını ve gerilmemesini sağlayacakatır.

Kalıcı makyaj ve dövme arasındaki farklar nelerdir ?

Klasik dövmeler mürekkep boyalarla yapılır. Mürekkep yüze uygulandığı zaman, hem alerjik reaksiyonlara neden  olabilir hem de zaman içinde kaybolmayacağı için daha sonraki yıllarda, başka uygulamaların yapılmasına  engel olur. Kalıcı makyajda ise doğal pigmentler kullanılır. Bunlar zamanla vücut tarafından yavaşça eritilir. Kalıcı makyaj için farklı makineler ve  çok ince iğneler kullanılır. Kıl kadar ince  iğnelerle, en hassas çalışmalar yapılabilir.

Kalıcı makyaj neler sağlar ?

Kalıcı makyaj  son derece doğal bir görünümle yüzdeki  kontrastları arttırır, hatlarını belirginleştirir, bazı kusurları giderir. Gündelik yaşamda ve her şart altında bakımlı görünmeyi sağlar. Gerektiğinde veya istendiğinde  üzerine klasik kozmetik makyaj  yapılabilir.

Kamuflaj makyaj nedir ?

Vitiligo veya benzeri rahatsızlıklar sonucunda, ciltte meydana gelen  depigmentasyon (cildin belli yerlerinde rengin açılmasıyla oluşan lekeler),  kalıcı makyaj ile kamufle edilebilir. Bu işlemde en  önemli faktör,  rengin  doğru  seçilmesidir.  Doğal rengi tam olarak tutturmak mümkün olmasa bile,  beyaz lekeleri cilt rengine yaklaştırmak mümkündür. Cilde uygun  renk tonlarıyla  yapılan uygulamalarda  başarılı sonuçlar elde edilir.

Komplikasyon olasılığı nedir ?

Kalıcı makyaj steril şartlarda ve  bilinçli bir şekilde yapıldığı  takdirde riskler çok azdır. Uygulama temiz ve iyi aydınlatılmış bir ortamda, steril iğneler ve pigmentlerle, deneyimli bir uzman  tarafından yapılmalıdır.

Uçuk çıkarma ihtimali olan dudaklara, kalıcı makyaj yapılmadan bir hafta önce, bir hazırlık tedavisi  uygulanır.

Açık renkli, hassas veya kılcal damarları yüzeyde olan ciltlerde, hafif kanama görülebilir ama  hemen geçer. Bu nedenle aspirin veya benzeri kanı sulandıran ilaçların, kalıcı makyajdan birkaç gün önce kesilmesi daha uygun olur.

Kalıcı makyaj acı verir mi ?

Esasında acıdan bahsedilemez. Uygulama yapılırken makinenin titreşimi biraz tedirgin eder. Bu his özellikle eye-liner uygulamasında  oluşur. Kaşlardaki uygulama sırasında hissedilen rahatsızlık, ancak cımbızla kaş alındığı zaman  duyulan rahatsızlık  kadardır.

Kalıcı makyaj öncesinde, lokal anestezik  bir kremle  uyuşturma yapılır. Bu hazırlık duyarlığı en az seviyeye indirir. Dudak kontürü uygulamalarında,  doktor uygun görürse, enjeksiyonla uyuşturma  yapılabilir.

Kalıcı makyajın kalıcılık süresi nedir ?

Kalıcı makyajın ömrü genel olarak 2-5 yıl arasındadır.Ancak bu süre, kişinin cilt yapısına, yaşına ve  yaşadığı çevreye göre değişir. Deri altındaki renkli pigmentler, cilt yenilendikçe azalır, solar ve sonunda  tükenir. Bu nedenle kalıcı makyaja  belli aralıklarla rötuş yapılması  gerekir.

Açık renkli ciltler, esmer ciltlerden daha hızlı yenilenir.  Bunun  doğal bir sonucu olarak,  kalıcı makyaj daha kısa sürede azalır. Esmer ciltler bu açıdan daha şanslıdır. Ayrıca yaş ilerledikçe cildin yenilenmesi yavaşladığından, kalıcı makyajın ömrü uzar.