Meow Gallery: The gallery is empty.

Bir tutam acı, Hayal Gücü ve Mürekkep

İzmir’in Tanınmış “Lucky Ink” Dövme Stüdyolarının Sahibi Onur Çelikkan  İşte böyle Özetliyor Dövme Tutkusunu.

Küçük yaşlardan itibaren herkesin ilgi gösterdiği dövme sanatı, her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Yapılan dövmeler kişilerin vücudunda yaşarken ve ‘görücüye çıkarken’  bu alandaki  sanatçılar daha da profesyonelleşip sektöre ve sanata hizmet ediyorlar.

Biz de İzmir’de oldukça rağbet gören Dövme Sanatı  hakkındaki bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Çok eski kültürlerden beri süregelen dövme sanatı her geçen gün dövme yaptıranların sayısının artmasıyla kültürümüzde de tabu olmaktan çıkmaya başladı. 1997 Yılında Dövme Sanatıyla uğraşmaya başlayan ve sektör de önemli bir yeri olan dövme sanatçısı ve aynı zamanda Lucky Ink Tattoo & Piercing Stüdyolarının sahibi onur Çelikkan ile çok özel bir röportaj yaptık. Dövmenin bilinmeyenlerini anlatan Çelikkan, “Parasını verip mezara götüreceğiniz tek şey dövmenizdir”diyor

Dövmeciliğe nasıl başladın? Biraz kendinden bahseder misin?

-Adım Onur çelikkan, 1977’de uşak’da doğdum. Dövme yapmaya 1997 yılın’da başladım, 1997 yılından bu yana dövme sanatı ve Dövme’nin Türkiye de gelişmesinde katkılar da bulunan  Lucky Ink Tattoo, kurarak, uzun yıllar Uşak, Didim, Dikili, Bodrum, Alanya ve İzmir Alsancak ve Bostanlı da Dövme Sanatıyla, Dövme ve Piercing sevenleri buluşmasını sağladım.

Sizi Tercih etmelerinin sebebi nedir?
2011 yılından beri, İzmir Alsancak ve Bostanlı’daki stüdyolarımızda, Yalnızca dövmenin istediğiniz şekilde olmasını değil, Dövme sevenlerin sağlığını da önemsiyoruz . Bu yüzden; stüdyolarımızda kullanılan tüm ekipmanlar (boya potası, grip (tutacak) iğne vb.) tek kullanımlık olup uluslararası standartlar kalitesindedir. Dövme öncesi ve sonrası, çalışılan ortam dezenfekte edilip hijyen kurallarına özen gösterilmektedir.

Bunun yanı sıra,Kişiye özel tasarım (custom design) ağırlıklı çalışan Lucky Ink Tattoo olarak, çizim bilgisinin ve yaratıcılığın “Dövmeci” ile “Dövme Sanatçısı” arasındaki farkı oluşturduğuna inanıyoruz.

Asla yapmam dediğin desenler var mı yoksa?

Desen adı altında değil de bana çok klişe gelen fikri ya da dövme tasarımını talep eden insana kendimce yol göstermeye çalışıyorum. Yine de orta noktada buluşamıyorsak ve hala sonuç klişe geliyorsa yapmıyorum.

Yaptığın, kendi tasarımın olan bir dövmeyi bir başkasına da yapıyor musun?

Hayır, birden fazla kişi beraber dövme yaptırmayı düşünürse yapıyorum sadece. Onun dışında bir kere yaptığım bir tasarımı başkasına tekrar yapmam.

Mesleğe başladığın zamanla bu zamanı kıyaslarsan neler değişti?

En başta aldığımız boyalar ve kullandığımız malzemeler artık çok daha profesyonel. Eskiden yurt dışı tabanlı bir iş olduğu için neyin ne olduğunu çok fazla bilmiyorduk. Sektörün burada gelişmesiyle birlikte bizim jenerasyon da gelişti artık malzeme aldığında marka üzerine gidebiliyorsun ya da istediğin kalitede malzeme alabiliyorsun. Aynı zamanda pek çok insan ne yapması gerektiğini biliyor. Malzeme alırken nereye yönelmemiz gerektiğini biliyoruz.

Dövme yaptırmak isteyen insanlara tavsiyelerin var mı?

Kesinlikle çok seçici olun, mutlaka birkaç stüdyo gezin en azından yapılan işlere göz atın, yaptıracağınız işin kesinlikle size özel olmasını isteyin.  Stüdyolarına gidin ve sanatçılarla tanışın, zaten en iyisine karar vereceksiniz

by: