Dövme yaptırmaya karar verdiniz, yaptırdıktan sonra bakımını doğru bir şekilde yapmak gerekir. Dövmesi olanlar bilir, bakım sürecinde her kafadan ayrı bir ses çıkar ve kime kulak vereceğinizi şaşırırsınız, Siz Lucky Ink Dövme Sanatçılarının Önerilerinden Başkasına Kulak asmayın Biz de bu nedenle, dövme sonrası yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri sizler için derledik. Önden buyurunuz...

Dövme yaptırmaya karar verdiniz ve başarıyla uygulattırın. Artık yeni bir dövmeniz var, güle güle kullanın.

Dövme iğneleri ile işlenen deriniz aslında bir açık yara ve mikrop kapma özelliği taşıyor. Bu nedenle bakımı oldukça önemli, lütfen Lucky Ink Tattoo Sanatçılarının tavsiyelerine uyun, başkalarının dediklerine kulak asmayın.

Şimdi sıra, dövmenize nasıl bakım yapacağınıza geldi. İlk bakımı dövmeciniz zaten siz stüdyodan çıkmadan yapıyor.

Lucky Ink Dövme Sanatçısı, uygulama bittikten sonra dövme yapılan bölgeyi sterilize edip bir streç film veya hava alan bir bandajla kapatıyor. Uygulanan bandajı, 2 veya 3 saat sonra çıkartabilirsiniz. Eğer eve gitmeyecekseniz birkaç saat daha bandajınızı çıkartmamaya özen gösterin. Malum yaranız henüz taze ve mikrop kapmamalı...

Dövmeniz bir yerlere değmesin diye gerekli özeni gösterdiniz fakat bu sefer de etrafınızdakilerin elleri rahat durmuyorsa onlara uzaktan sevmenin önemini vurgulayın!

Yeni yaptırdığınız dövmeyi gören gelip bakmak isteyecek, tebrik edecek tamam buraya kadar her şey normal. Fakat bazı meraklı eller rahat durmayacak ve illa dokunmak isteyecek, izin vermeyin. Dövmeniz açık yara halen, mikrop kapabilir.

Kazasız belasız eve vardınız çok şükür. Şimdi sıra bandajı çıkartmakta

Bandajı çıkarttığınızda sulu ve kötü bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Korkmayın, dövmeniz de siz de gayet iyisiniz. Dövme yapılan bölgeyi temizlediğinizde hiçbir sıkıntı kalmayacak.

Bandajı sorunsuz bir şekilde çıkarttıysanız, dövme yapılan bölgeyi temizleme aşamasına geçebilirsiniz.

Bu aşamada ihtiyacınız olan en önemli şey: Antibakteriyel sabun! İlk olarak ellerinizi yıkayın. Daha sonra yumuşak hareketlerle dövme yapılan bölgeyi dikkatlice sabunlayıp durulayın. Bölgeyi yıkarken varsa içme suyu kullanın. Ayrıca yıkadığınız bölgeyi direkt olarak suyun altına sokmamaya özen gösterin.

Kazasız belasız eve vardınız çok şükür. Şimdi sıra bandajı çıkartmakta

Tahriş etmeden kurulamanız önemli. Çünkü ilk iki gün yanma ve batma hissi vereceğinden, aynı zamanda açık yara olduğundan dikkatli kurulamak önemli. mutlaka kağıt havluyla yavaş yavaş kurulayın.

Sıra geldi dövmenizi nemlendirmeye...

Nemlendirmek ve onarmak için  dövmecinizin önerdiği kremi, dövme yapılan bölgeye tahriş etmeden nazikçe uygulayın. Fakat kremi öyle bol bol da sürmeyin. Derinizin emeceği miktarda, dövmenizin üzerini kaplayacak ince bir tabaka halinde uygulamaya dikkat edin. örnek vermek gerekirse elinize krem sürdüğünüzde nasıl yedirerek sürüyorsunuz, dövmenize de nazikçe masaj yaparak yedirin.

Antibakteriyel sabun ile yıkama ve krem sürme işlemlerini, günde en az 2 kere tekrarlamaya özen gösterin.

Bu bakımı, ilk günden itibaren iyileşene kadar her gün uygulamanız oldukça önemli! Dövmeniz iyileştikten kısa bir süre daha bu bakıma devam ederseniz, dövmenizin parlaklık kazandığını göreceksiniz.

Bizden söylemesi...

Dövmeniz iyileşme sürecine girdi. Bu süreçte, dövme yapılan bölge tatlı tatlı kaşınacak, kaşımayın!

SAKIN kasımayın ! Dövmenizin kaşınmaya başlamasi iyileşmeye başladiginin göstergesidir. Lucky Ink Tattoo Sanatçılarının tavsiye ettiği kreminizi kullanmaya devam ediniz. Cildinizin kurumasını engelleyin ve kendi haline bırakın.

Eğer çok kaşınıyorsa su ile yıkamayı deneyin.

Kaşınan bölgeyi serinletmeniz kaşıntınızı biraz olsun hafifletecektir. Önceden de söylediğimiz gibi direkt suya temas ettirmeyin ve bulabiliyorsanız içme suyu kullanın.

Şimdiye kadar mikroplardan kaçınmanız üzerinde özellikle durduk. Bunun için yapmanız gereken bir şey daha var: Pamuklu giymeyin!

Pamuklu kıyafetler dövmenize yapışabilir bu da dövmenizin mikrop kapmasına neden olabilir.

Peki duş almak istediğinizde ne yapmalısınız?

3gün sonra Duşa Girebilirsiniz, ama abartmadan fazla duşta kalmadan. birde kesinlikle lif, kese gibi tahriş edici şeylerle dövmenizi tahriş etmeyin. Duşa girmeden önce dövmenizi antibakteriyel sabun ile yıkayın ve kreminizi sürün. Dövmenizi temizledikten ya kreminizi  sürün suyun tadını çıkarın.

Dövmeniz iyileşene kadar yaklaşık 14 gün boyunca hamama, havuza, denize girmeyin.

Pamuklu kıyafetler dövmenize yapışabilir bu da dövmenizin mikrop kapmasına neden olabilir.

Direkt güneşe maruz kalmak dövmenizin rengini soldurur. Bu nedenle dövmenizi güneşten korumaya özen gösterin.

Özellikle de ilk 2 hafta...
Bunun için yapmanız gereken şey ise yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak... Güneş ışınlarından korunmak önemli... Dövmenizin ve cildinizin iyiliği için güneşe çıkmadan önce mutlaka koruyucu krem kullanın. Sağlığınız için üşenmeyin ve iki haftayla yetinmeyin.

İşte, dövme bakımı ile ilgili bilmeniz gerekenler bunlar. Yeni dövmeleriniz hayırlı olsun.

Lucky Team

Aklınıza Takılan Ne Varsa Başkasına Sorma, Lucky Team'a Danış 😉

ulaşım
ulaşım